Inwestuj swoje oszczędności w doświadczonym towarzystwie!
wynik funduszu
30,33%*
wynik funduszu
*stopa zwrotu osiągnięta w okresie od 20 lutego 2018 do 20 lutego 2023
9 lat
doświadczenia w zarządzaniu funduszami obligacji korporacyjnych
4 mld
aktywów pod zarządzaniem
20
osób zaangażowanych w proces inwestycyjny
1500
przeanalizowanych projektów
Fundusz Długu Korporacyjnego Rentier FIZ
Strategia inwestycyjna Funduszu skupia się na udzielaniu finansowania dłużnego przedsiębiorstwom w formule niepublicznych emisji obligacji kierowanych do Funduszu oraz obejmowanych w całości przez niego. Taka forma inwestycji na międzynarodowych rynkach finansowych od lat funkcjonuje pod nazwą Private Debt.
Komitet Inwestycyjny ds. FDK Rentier FIZ
Rafał Lis
Partner Zarządzający w CVI Dom Maklerski sp. z o. o.
Karierę zawodową rozpoczął jako makler giełdowy w Biurze Maklerskim BGŻ. W latach 1994-1995 był odpowiedzialny za uruchomienie pierwszej w Polsce usługi doradztwa inwestycyjnego. W roku 1997 doradzał Wicepremierowi oraz Ministrowi Finansów przy prywatyzacji instytucji finansowych. W latach 2005-2007 pracował dla Legg Mason Investments, jednego z pięciu największych asset managerów na świecie, gdzie zatrudniony był m.in. na stanowisku Managing Director, Head of Asia, a następnie Dyrektora Zarządzającego. Obecnie Partner Zarządzający w Credit Value Investments Sp. z o.o.
Joanna Kwiatkowska-Rulnicka
Wiceprezeska Zarządu
Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku Zarządzanie, specjalności Inwestycje Kapitałowe i Strategie Finansowe Przedsiębiorstw. Ukończyła studia podyplomowe Zarządzanie Wartością Firmy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Związana z rynkiem finansowym od ponad 20 lat. Pracę zawodową rozpoczęła w 1999 roku w Domu Maklerskim BMT S.A., w swojej karierze pracowała w towarzystwach emerytalnych: Commercial Union BPH CU WBK S.A., Generali PTE S.A., MetLife PTE S.A., a także w towarzystwach funduszy inwestycyjnych AIG TFI S.A. i ING Investment Management S.A. W latach 2014-2022 zatrudniona była w Capital Partners TFI S.A., pełniąc funkcję zarządzające oraz wiceprezeski zarządu. W październiku 2022 roku dołączyła do zespołu Noble Funds TFI S.A. jako Dyrektor działu Zarządzania Funduszami, obecnie zajmuje stanowisko Wiceprezeski Zarządu.
Jarosław Riopka
Dyrektor ds. Długu Korporacyjnego
Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Politechniki Koszalińskiej. Posiada licencję maklera papierów wartościowych (nr licencji 2364). W latach 2005-2008 pracował jako analityk finansowy w firmie Raport S.A. W latach 2008-2010 pracował w Millennium TFI S.A. jako analityk rynku akcji oraz długu. W latach 2011-2012 pracował jako senior konsultant w dziale corporate finance w firmie audytorsko-doradczej Grant Thornton. W latach 2012-2018 pracował w banku inwestycyjnym Haitong Bank jako dyrektor odpowiedzialny za dział emisji instrumentów dłużnych (Debt Capital Markets). W sierpniu 2018 roku dołączył do zespołu Noble Funds TFI S.A. na stanowisko Dyrektora ds. Długu Korporacyjnego (Head of Corporate Debt).
* Przedstawione informacje finansowe są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym i nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Fundusz Długu Korporacyjnego Rentier nie gwarantuje realizacji celów inwestycyjnych, ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Uczestnicy funduszu muszą się liczyć z możliwością utraty co najmniej części wpłaconych środków.
Źródło danych: noblefunds.pl
Terminy przyjmowania zapisów na Certyfikaty
Serie Certyfikatów Inwestycyjnych
Termin przyjmowania zapisów*
Seria 27
Od 27 lutego 2023 roku do 13 marca 2023 roku
Seria 28
Od 27 marca 2023 roku do 11 kwietnia 2023 roku
Seria 29
Od 27 kwietnia 2023 roku do 10 maja 2023 roku
Seria 30
Od 29 maja 2023 roku do 2 czerwca 2023 roku
*Towarzystwo może zmienić terminy rozpoczęcia lub zakończenia przyjmowania Zapisów danej emisji. Informacja o zmianie terminów przeprowadzania Zapisów na Certyfikaty danej emisji albo o odwołaniu przyjmowania Zapisów na Certyfikaty danej emisji zostanie przekazana w formie komunikatu aktualizującego, na zasadach określonych w art. 52 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz.U. z 2020 r., poz. 20080) w sposób, w jaki został udostępniony Prospekt (w sposób określony w art. 35 Statutu).
OGÓLNE INFORMACJE O FUNDUSZU
Forma prawna funduszu
Publiczny fundusz inwestycyjny zamknięty
Horyzont inwestycyjny
Min. 2 lata
Minimalna kwota inwestycji
Minimalna wartość zakupu to cena dziesięciu certyfikatów inwestycyjnych. W emisji serii 27 cena certyfikatu inwestycyjnego na dzień wyceny 20 lutego 2022 r. wynosi 120,85 PLN.
Cena emisyjna
120,85 PLN
Okres trwania funduszu
Fundusz został utworzony na czas nieograniczony
Wskaźnik ryzyka i zysku (1 min. - 7 maks.)
Opłata wstępna
Maks. 3% wartości emisyjnej nabywanych Certyfikatów Inwestycyjnych.
Opłata za zarządzanie
Zgodnie ze Statutem wynosiła nie więcej niż 2,5% rocznie Wartości Aktywów Netto Funduszu
Profil inwestora
Produkt kierowany jest do klientów o średnio-niskim poziomie akceptacji ryzyka
Wykup
na 20 dzień kalendarzowy każdego miesiąca, będący Dniem Giełdowym
Wycena
na 20 dzień kalendarzowy każdego miesiąca, będący Dniem Giełdowym
Opłata za wykupienie Certyfikatów Inwestycyjnych
* Obecnie stawka opłaty została obniżona Uchwałą Zarządu Noble Funds TFIdo wysokości 2% Wartości Aktywów Netto Funduszu rocznie.
**Noble Funds TFI zrezygnowało z pobierania opłaty manipulacyjnej za wykup Certyfikatów Inwestycyjnych Funduszu w stosunku do Certyfikatów Inwestycyjnych serii 19 – 30 FDK Rentier FIZ.
Sieć dystrybucji
Nie znaleziono żadnych placówek spełniających zadane kryteria.
Przykładowe czynniki ryzyka
Ryzyko kredytowe Związane jest z możliwością braku spłaty odsetek i kapitału przez emitenta, spowodowaną czasową lub trwałą utratą płynności przez emitenta, bądź też utratą przez niego wypłacalności. Na ryzyko kredytowe emitenta ma wpływ ogólna sytuacja makroekonomiczna kraju, sytuacja branży, w której działa, jego pozycja rynkowa, sytuacja finansowa, a w szczególności poziom zadłużenia i zdolność generowania gotówki niezbędnej do obsługi zadłużenia, a także dostępność alternatywnych źródeł finansowania. Ryzyko kredytowe obejmuje również ryzyko związane z obniżeniem ratingu kredytowego emitenta przez agencję ratingową i wynikający z niego spadek cen dłużnych papierów wartościowych. Ponieważ, zgodnie z przyjętą polityką inwestycyjną, jedną z podstawowych kategorii lokat Fundusz będą dłużne papiery wartościowe emitowane przez podmioty inne niż Skarb Państwa, ryzyko kredytowe jest jednym z głównych źródeł generowania wartości dla Funduszu. W celu optymalizowania relacji ryzyka i oczekiwanego zwrotu z inwestycji Fundusz stosuje analizę wiarygodności kredytowej emitentów lub gwarantów a także odpowiednie zasady rozproszenia ryzyka pomiędzy większą ilość emitentów. Maksymalny udział papierów wartościowych jednego emitenta w aktywach netto Funduszu nie może być wyższy niż 20%.
Ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji w Certyfikaty Ryzyko to polega na niemożliwości przewidzenia przyszłych zmian wycen aktywów wchodzących w skład portfela Funduszu i w konsekwencji niemożności przewidzenia zmian Wartości Aktywów Netto na Certyfikat. Stopa zwrotu z inwestycji w Certyfikaty Inwestycyjne Funduszu jest zależna zarówno od ceny Certyfikatu Inwestycyjnego w dniu objęcia lub nabycia przez Uczestnika, wielkości poniesionej opłaty za wydanie Certyfikatu Inwestycyjnego, kosztów ponoszonych przez Fundusz, jak i od ceny Certyfikatu Inwestycyjnego z dnia sprzedaży, lub Wartości Aktywów Netto na Certyfikat Inwestycyjny w Dniu Wykupu. W przypadku uzyskania dodatniej stopy zwrotu Uczestnik będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego, co obniży uzyskaną przez Uczestnika wielkość stopy zwrotu. Z uwagi na fakt, iż ceny Certyfikatów Inwestycyjnych mogą charakteryzować się dużą zmiennością, uzyskana stopa zwrotu zależy w dużej mierze od konkretnych dat nabycia i sprzedaży, bądź Wykupu Certyfikatów Inwestycyjnych. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej dotyczącej uczestnictwa w Funduszu Inwestorzy powinni zwrócić szczególną uwagę na poziom swojej awersji do ryzyka inwestycyjnego rozumiany jako możliwa do zaakceptowania zmienność wartości Certyfikatów Inwestycyjnych oraz dopuszczalny poziom straty z inwestycji. W konsekwencji Inwestor powinien rozważyć, czy jest skłonny zaakceptować przejściowy, nawet znaczny spadek wartości swojej inwestycji w Certyfikaty Inwestycyjne oraz czy jest skłonny ponieść ryzyko poniesienia straty wskutek ulokowania środków w Certyfikaty Inwestycyjne.
Ryzyko braku płynności Certyfikatów Inwestycyjnych serii 27 Ze względu na fakt, że Certyfikaty Inwestycyjne serii 27 nie są i nie będą przedmiotem notowań i obrotu na rynku zorganizowanym istnieje ryzyko, że obrót tymi Certyfikatami może być bardzo ograniczony, wskutek czego ich posiadacze nie będą mogli ich zbywać w dowolnie wybranym momencie i po satysfakcjonującej ich cenie. W takim przypadku jedynym sposobem na wyjście z inwestycji będzie przedstawienie Certyfikatów Inwestycyjnych serii 27 do wykupienia przez Fundusz, co jest możliwe tylko w zdefiniowanych w statucie Funduszu okresach wykupu i jest wyłączone w ciągu pierwszych 90 dni od daty przydziału certyfikatów.
Ryzyko operacyjne Ryzyko operacyjne polega na możliwości poniesienia strat w wyniku niewłaściwych lub zawodnych procesów wewnętrznych, błędów ludzkich, czy błędów systemowych. W szczególności, zawodny proces lub błąd ludzki może spowodować błędne lub opóźnione zrealizowanie bądź rozliczenie transakcji. Błędne działanie systemów może przejawia się zawieszeniem systemów komputerowych. Istnieje także ryzyko w postaci możliwości poniesienia strat w wyniku zajścia niekorzystnych zdarzeń zewnętrznych, takich jak klęski naturalne czy ataki terrorystyczne. Towarzystwo stara się ograniczać ryzyko operacyjne poprzez stosowanie odpowiednich systemów i procedur.
Ryzyko makroekonomiczne Na wartość akcji w spółkach publicznych i niepublicznych lub udziałów w spółkach niepublicznych wpływ mają czynniki makroekonomiczne takie jak: tempo wzrostu gospodarczego, stopień nierównowagi makroekonomicznej, deficyt budżetowy, handlowy i obrotów bieżących, wielkość popytu konsumpcyjnego, poziom inwestycji, wysokość stóp procentowych, kształtowanie się poziomu depozytów i kredytów sektora bankowego, wielkość zadłużenia krajowego, sytuacja na rynku pracy, wielkość i tendencje kształtowania się poziomu inflacji, wielkość i tendencje kształtowania się poziomu cen surowców, sytuacja geopolityczna – zmiana któregokolwiek z w/w czynników może mieć negatywny wpływ na wyceny akcji lub udziałów.
Ryzyko rynku niepublicznego Ryzyko to wynika z inwestowania w instrumenty nie notowane na rynku publicznym, elementem składowym ryzyka rynku niepublicznego jest m.in. Ryzyko operacyjne transakcji i aktywów niepublicznych, ryzyko prawne, ryzyko wyceny oraz ryzyko transparentności. Ryzyka takie na rynku niepublicznym mogą przekraczać poziom analogicznego ryzyka aktywów nabywanych na rynku publicznym.
Nasz serwis korzysta z plików cookies w celach statystycznych i służących dostosowaniu serwisu do indywidualnych potrzeb jej Użytkowników zgodnie z Polityką cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownik może w każdej chwili dokonać zmiany ustawień dotyczących plików cookies modyfikując ustawienia przeglądarki internetowej.
Przed uzyskaniem dostępu do informacji zamieszczonych na niniejszej stronie internetowej prosimy o uważne zapoznanie się z treścią poniższych ważnych informacji na temat warunków dostępu do niniejszej strony internetowej oraz korzystania z informacji, które zostały na niej zamieszczone („Materiały Informacyjne”).
Niniejszy komunikat należy przeczytać uważnie, bowiem ma on zastosowanie do wszystkich osób odwiedzających tę stronę internetową. Zwracamy uwagę, że poniższe zastrzeżenie może ulec zmianie bądź zostać zaktualizowane, w związku z czym należy zapoznać się z nim podczas każdych odwiedzin niniejszej strony internetowej.
Materiały i informacje dotyczą lub są związane z ofertami publicznymi („Oferta”; „Oferta Publiczna”) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej certyfikatów inwestycyjnych serii 19 – 30 Funduszu Długu Korporacyjnego Rentier Fundusz Inwestycyjny Zamknięty z siedzibą w Warszawie („Certyfikaty”; „Fundusz”) którego organem od 1 czerwca 2017 r. jest Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. z siedzibą w Warszawie („Towarzystwo”).
Noble Securities S.A. z siedzibą w Warszawie (Rondo Daszyńskiego 2C, Warszawa (00-843), www.noblesecurities.pl, biuro@noblesecurities.pl, dalej „NS”) pełni funkcję podmiotu pośredniczącego.
Jedynym prawnie wiążącym dokumentem ofertowym zawierającym informacje o Funduszu i oferowanych papierach wartościowych Funduszu jest Prospekt sporządzony zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1129 z dnia 14 czerwca 2017 w sprawie prospektu, który ma być publikowany w związku z ofertą publiczną papierów wartościowych lub dopuszczeniem ich do obrotu na rynku regulowanym oraz uchylenia dyrektywy 2003/71/WE („Rozporządzenie Prospektowe”).
W dniu 10 czerwca 2022 r. Komisja Nadzoru Finansowego („KNF”) zatwierdziła prospekt emisyjny („Prospekt”) sporządzony w związku z Ofertą Publiczną Certyfikatów. Prospekt jest dostępny w postaci elektronicznej na stronie internetowej Noble Funds TFI S.A. oraz Firmy Inwestycyjnej: http://www.noblesecurities.pl.
Prospekt jest ważny przez okres 12 miesięcy po jego zatwierdzeniu przez KNF, chyba, że jego ważność wygaśnie wcześniej w określonych przypadkach, o czym Emitent poinformuje w sposób w jaki został udostępniony prospekt.
Każdy nowy znaczący czynnik, istotny błąd lub istotna niedokładność odnoszące się do informacji zawartych w Prospekcie, które mogą wpłynąć na ocenę papierów wartościowych i które wystąpiły lub zostały zauważone w okresie między zatwierdzeniem Prospektu a zakończeniem Oferty Publicznej lub rozpoczęciem obrotu na rynku regulowanym, zostanie wskazany bez zbędnej zwłoki, poprzez udostępnienie suplementu do Prospektu zgodnie z art. 23 ust. 1 Rozporządzenia Prospektowego.
Suplement do Prospektu zatwierdzany jest przez KNF a następnie jest on publikowany na stronie internetowej Noble Funds TFI S.A. i NS. Jeśli suplement do Prospektu zostanie opublikowany po złożeniu zapisu na Certyfikaty a przed przydziałem Certyfikatów danej serii, inwestorowi przysługuje uprawnienie do uchylenia się od skutków prawnych złożonego zapisu. NS udzieli takiemu inwestorowi pomocy w przypadku podjęcia decyzji o wycofaniu zgody na nabycie Certyfikatów.
Zwraca się uwagę, że pełne informacje na temat Funduszu i Oferty Publicznej można uzyskać wyłącznie na podstawie zestawienia Prospektu, Statutu Funduszu, oraz ewentualnych suplementów i komunikatów aktualizujących do Prospektu, które zostały udostępnione do publicznej wiadomości w formie elektronicznej na stronie internetowej www.noblefunds.pl oraz www.noblesecurities.pl. Nie należy podejmować decyzji inwestycyjnej przed zapoznaniem się z Prospektem oraz z wszelkimi suplementami i komunikatami aktualizującymi do Prospektu.
Oferta Publiczna jest przeprowadzana jedynie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Certyfikaty objęte niniejszym Prospektem nie mogą być oferowane poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, chyba że w danym państwie taka oferta lub sprzedaż mogłaby zostać dokonana zgodnie z prawem, bez konieczności spełniania jakichkolwiek wymogów prawnych. Informujemy, że Materiały i informacje, do których uzyskają Państwo dostęp oraz korzystanie z nich: (i) podlegają warunkom opisanym powyżej, (ii) są przeznaczone dla osób/podmiotów znajdujących się i uzyskujących dostęp do niniejszej strony internetowej z terytorium Polski, (iii) nie są skierowane do rezydentów amerykańskich (U.S. Person) w rozumieniu Regulacji S (Regulation S), będącej aktem wykonawczym do amerykańskiej Ustawy o Papierach Wartościowych z roku 1933 r. (U.S. Securities Act 1933) ani do osób, które reprezentują, lub działają na rachunek, takiej osoby, (iv) nie są skierowane do osób/podmiotów znajdujących się na terytorium Stanów Zjednoczonych. Zwracamy uwagę, iż przeglądanie i dostęp do niniejszych materiałów z naruszeniem warunków wskazanych powyżej może stanowić naruszenie przepisów prawa regulujących obrót papierami wartościowymi, w szczególności w Polsce i w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Materiały zawarte na kolejnych stronach internetowych nie są przeznaczone do dystrybucji, rozpowszechniania ani publikacji, bezpośrednio lub pośrednio, na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki, Australii, Kanady, Japonii ani jakiejkolwiek innej jurysdykcji, w której ich dystrybucja, rozpowszechnianie lub publikacja stanowiłyby naruszenie właściwych przepisów prawa lub wymagałyby rejestracji, zgłoszenia lub uzyskania zezwolenia.
Nadto dystrybucja, rozpowszechnianie lub publikacja dokumentów lub innych informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej oraz na kolejnych stronach internetowych może podlegać ograniczeniom prawnym w niektórych jurysdykcjach. Osoby, w których posiadaniu znajdą się zamieszczone tu dokumenty lub inne informacje powinny zapoznać się z wszelkimi takimi ograniczeniami i ich przestrzegać. Niepodporządkowanie się takim ograniczeniom może stanowić naruszenie właściwych przepisów prawa danej jurysdykcji.
Ryzyko jest nieodłączną częścią każdej inwestycji w papiery wartościowe. Podjęcie każdej decyzji inwestycyjnej wiąże się z koniecznością oceny ryzyka w kontekście oczekiwanego i faktycznego wyniku z inwestycji w papiery wartościowe. Inwestowanie w Certyfikaty rodzi ryzyko utraty całości lub części zainwestowanych środków, a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do konieczności poniesienia dodatkowych kosztów. Zaleca się, aby potencjalni inwestorzy uważnie zapoznali się z treścią całego Prospektu, a w szczególności z czynnikami ryzyka związanymi z inwestowaniem w Certyfikaty zawartymi w rozdziale „Czynniki ryzyka” oraz warunkami oferty publicznej. Wszelkie decyzje inwestycyjne dotyczące papierów wartościowych Funduszu powinny być dokonywane wyłącznie po rozważeniu treści całego Prospektu wraz z ewentualnymi suplementami i komunikatami aktualizującymi do Prospektu.
Fundusz nie gwarantuje realizacji określonego celu i wyniku inwestycyjnego.
Z uwagi na przepisy Rozporządzenia Rady (UE) nr 2022/328 z dnia 25 lutego 2022 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (art. 5f) oraz Rozporządzenia Rady (UE) nr 2022/398 z dnia 9 marca 2022 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 765/2006 dotyczące środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy (art. 1y),
Oferta Publiczna nie jest kierowana do obywateli rosyjskich albo białoruskich lub osób fizycznych zamieszkałych w Rosji albo na Białorusi lub do jakichkolwiek osób prawnych lub innych jednostek organizacyjnych posiadających siedzibę w Rosji albo na Białorusi. Zakaz, o którym mowa powyżej nie ma zastosowania do obywateli państwa członkowskiego lub osób fizycznych posiadających zezwolenie na pobyt czasowy lub stały w państwie członkowskim. Przed złożeniem zapisu na instrumenty finansowe, o których mowa w niniejszym materiale, każdy inwestor we własnym zakresie powinien dokonać analizy, czy podlega takim sankcjom, które uniemożliwiają złożenie zapisu i nabycie instrumentów finansowych, a w przypadku wątpliwości zasięgnąć porady prawnej profesjonalnego podmiotu.
Zwracamy uwagę na fakt, że przedstawione powyżej ważne informacje mogą podlegać zmianie lub aktualizacji.